Konum,34710,Türkiye
+90216 349 03 87
info@shibumidojo.com

İsshin Ryu Kusarigama

Created with Sketch.

İsshin Ryu Kusarigama

İsshin Ryu 一心 流 Kusarigama (Tip 3) – Silah Morfolojisi

İşşin Ryu’nun kusarigamaları Amdur’un Tip 3 olarak adlandırdığı şeydir. Çalışmalarına göre Shibukawa Ryu da bu türü kullanıyor, ancak silahlarının inşası için herhangi bir referans malzemesi bulamadım.

Bu çalışma esas olarak silahın zincir tarafına odaklanmıştır, ancak bu Tip 3’ün kritik bir özelliği, koruyucunun bıçak ve sap arasındaki iç köşedeki konumudur. Orakın bu konumda tutulması orak aralığını daha da azaltır, ancak bıçağın yukarı veya aşağı yönlendirilmesini sağlar (veya içeride veya dışarıda) ve ‘huni’ yakalamaları mümkün kılar.

Bu stile ayrıntılı bir şekilde bakmayı planlıyorum, bu yüzden bu bölüm çoğunlukla silahın kendisini kaplıyor.

Amdur, Isshin Ryu müfredatını, geri çekilmek isteyen birine karşı silahla açıkça savaşmamış veya hatta silahsız birisinin yarattığı görünen başkalarıyla karıştırılmış çok güçlü tekniklerin bir karışımı olarak tanımlamaktadır.

ShindoMusoRyu.com göre Isshin Ryu Kursarigamajutsu Zincir ve Orak dövüş sanatıdır. Kusarigama, SMR müfredatına 24. Müdür Shiraishi Hanjiro Shigeaki tarafından entegre edildi. Şu anda Kaminoda Sensei, Isshin Ryu Kusarigama’nın Shihanke rütbesine sahiptir. 24 kata artı altı gelişmiş kata vardır.
 
Kama’nın birçok çeşidi vardır. Isshin Ryu’da kullanılan kama, daha uzun zinciri ve uzun, düz, çift kenarlı çelik bıçağı ile karakterizedir. Bıçak 31 santimetre uzunluğunda, ahşap sap 39 santimetredir, el koruması demirden yapılmıştır, zincir 3.6 metre uzunluğunda ve ağırlığı (Fundo) 110 gramdır. (Fundo’nun ağırlığı değişir). Aynı boyutlarda, Himo ipi ve deri çanta ağırlığı ile ahşaptan yapılmış eğitim için bir kama var.

Kusarigama’nın konusu kısa bir süre Shimizu’nun bulunduğu bir röportajda ortaya çıktı, bu yüzden buraya ilgi için ekledim (tüm makalenin birkaç çeviri sorunu olduğunu ve tamamen güvenilir olmayabileceğini unutmayın):

Morikawa: Ancient Budo aslında gerçek hayatta gerçekten etkilidir. Gerçekten saygı duymalıyız. Matsumoto-sensei’nin dediği gibi, onu korumaya çalışmalıyız. Bu arada, şimdi Kusarigama hakkında konuşmak istiyorum. Top zincire ne kadar ağır tutturulmuştur?

Kurota: Yaklaşık 0.25 lb. Ancak, bu isabet alırsanız, incinecek. Orak yaklaşık 12 inçtir. İki ucu keskin. (0.25lb 113 gram, 12 ”30.48 santimetredir – diğer referansla tutarlı).

Morikawa: Zincir ne kadar sürüyor?

Wagatsuma: Yaklaşık 10 feet. (10 ‘, 3.048 metredir – diğer referanstan daha azdır).

Morikawa: İpi ne olacak? (Hojojutsu’da kullanılan ip hakkında konuşmak, ya da belki Hayanawa – 7.3 ‘2.22 metredir)


Shimizu: 7.3ft. Uzunluğunda. Bu aslında Aikido ve Jujutsu’dan geliyor. Halat kullanmak suçluları yakalamak için çok daha güvenlidir. Konuştuğumuz gibi, kelepçe aslında yeterince iyi değil. İnsanları vurmak için kullanabilirler. Ayrıca, polis memurunu kelepçeyle vuran bir adamın kemerinin altına silah sakladığı için bir kaza oldu. Ne yazık ki, polis öldü. Her neyse, ipleri kullanmanın birçok farklı yolu var. Ellerini hatta kollarını bağlayabilirsiniz.

Pascal Krieger’in Jodo – Stick Of Way’de (1988) şu ayrıntıları verir:
Çelik zincir 3.6 m uzunluğundadır (12 Shaku, yılın aylarına denk gelir) ve günleri temsil eden 350 bağlantıya sahip olduğu söylenir. İyi yapılmış modellerde, bağlantıların boyutu ağırlığa yaklaştıkça azalmıştır (Fundo).
 
Çoğu Japon orakının bir erkeğin boyunun uzunluğu hakkında zincirleri olduğu için bu 3,6 metre uzunluk çok uzun kabul edilir. Bu daha kısa uzunluk, bir yandan orak kolunu, diğer yandan zinciri kavrayarak ve kolları uzatarak tüm zinciri kontrol etmenin kolay olduğu anlamına geliyordu. Eter elindeki uzun Isshin Ryu zinciri, düşmanın dikkatini dağıtmak ve üzmek için düz bir şekilde kullanılabilir veya herhangi bir zamanda ona saldırmak için yeterli zinciri ayırırken onu güvenli bir mesafede tutmak için dikey çevrelerde sallanabilir kalan bağlantıları serbest bırakmak: Düşman kılıcını güvenli bir mesafeden tutmak için fırlatılabilir ve özellikle Fundo’nun itilmesi için önemlidir. Bu metal top 113 gram ağırlığındadır ve genellikle serbest bırakılmadan önce zinciri sallayarak hızlanırken, elle de atılabilir . Başlıca hedefler başın, omurganın ve diğer açık alanların yüzü ve üstüdür.
 
Eğitim amaçlı olarak, demirden yapılmış koruma hariç, zincir görevi gören bir ip ile ahşap bir Kuşarigama kullanılır. Pamukla doldurulmuş bir geyik derisi deri topu, Fundo’nun hedef uygulaması için kişinin ortağına saldırmayı mümkün kılar, ancak bu sahte ağırlığın bile hızı ve gücü sersemletebilir ve ağları bırakabilir.
 
Kaminoda’nın Isshin Ryu üzerindeki detaylı ancak tercüme edilmemiş çalışması aşağıdakileri içerir (# 2, 鎖 zincirini ifade eder):
İchi ichi (bir)
丈 jou (10 shaku – 3.03 metre)
二 ni (iki)
尺 shaku (30.3 cm)
Yani yine uzunluk 12 shaku veya 3.636 metredir.
Bu fotoğraf Kaminoda’nın Isshin Ryu kitabından alınmıştır. Çift kenarlı bıçağa dikkat edin. Ayrıca, zincirin her iki ucundaki bağlantı yöntemine, bağlantıya ve ağırlık boyutuna dikkat edin (eğer bir tane yapmayı düşünüyorsanız).
Pratik silah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir