Konum,34710,Türkiye
+90216 349 03 87
info@shibumidojo.com

Jojutsu İle Jodo Arasındaki Fark

Created with Sketch.

Jojutsu İle Jodo Arasındaki Fark

Kılıç kullanan bir saldırgana karşı 1.28 m.lik sopa kullanılan eşsiz bir savunma sanatıdır. Jojutsu özellikle ve sadece bu amaç için geliştirilmedi. Gerçek amaç; belirli bir savaşçıyı bozguna uğratmaktı. Bir “Kılıç Aziz”i tüm zamanların en ünlü ve en saygın samurayı Miyamoto Musashi ve Muso Gonnosuke nin efsanevi düellosu Jojutsu sanatını ortaya çıkardı. Daha doğrusu “Jojutsu tarihini ”yazmış oldular.Jojutsu, bu olayı takip eden yıllar boyunca, 12 ana blok ve saldırı temeline dayanan 64 özel teknikle gelişti. Daha yakın tarihinde ise 12 Seitei Jodo Kata şekli özümsendi (Kata; standart eşli çalışma şablonu). Böylece 12 modern kata JODO (JO’nun yolu), 64 eski waza ise JOJUTSU olarak şekillenmiş oldu.

 JO NEDİR?

Jo jutsu;basit bir değnek ile neler yapılabileceğini, kendini nasıl savunacağını öğretir…

Jo; Bu doğal basit bir değnektir; içi doludur boyu kendi boyunuza göre yerden koltuk altınıza gelecek yükseklikte, kolay kırılmayacak bir ağaçtan kesilen düzgün bir dal.

Çoban kullanır, deden kullanır, yaşlanınca baban kullanır. Bazen beraber yürürsünüz. Yorulduğunuzda destek olur size yani yoldaştır, barışta yoldaş, savaşta silahtır sopa.

Köylerde, ıssız yerlerde, yalnız yürüdüğünüzde özellikle gece jo nun yanında kendinizi daha güvende hissedersiniz, korkmaz, saldırganı gördü mü insan hayvan demez Sizden önce fırlar sizi korumak için yani hakiki dosttur, taşıması kolaydır… Yardım severdir, birçok yerde alet olarak kullanırsınız… Örneğin meyvesine ulaşamadığınız uzaktaki bir dalı kendinize çekmenize yardım eder. Yüksek, Yatay bir yere uzatırsanız askı olarak kullanabilirsiniz yıkadığız çamaşırlarınızı, üzerine asıp kurutabilirsiniz, askılardaki elbiselerinizi asmak için de yatay bir taşıyıcı olur. Pahalı değildir, herkes elde edebilir. Zengin, fakir, kadın, erkek, yaşlı, genç, sakat, sağlam, köre göz olur tapala ayak.

Biraz çaba ile onu sihirli bir değnek haline getirebilirsiniz. Değişen bir uzunluğu ve bir çok mahareti olmasına rağmen alçakgönüllü bir karaktere sahip bu silindirik düz sopayı sihirli bir silah haline getirmek için sadece biraz caba gerekir.

Ahmet Kösoğlu

 Samuray’ın her savaş sanatında olduğu gibi, JOJUTSU da BUSHIDO ilkeleriyle demlenmiştir (şekillenmiştir). Bununla birlikte, Jojutsu’nun karakteri Jo’nun oluştuğu şartları gözönüne alındığında eşsizliğini  korumaktadır. İlk bakışta Jo’yu zalim bir samuray kılıcından korunmak için yeterli görmek çok zordur. Yine de Jo, kılıca karşı daha kesici olabilecek özelliklere ve fazla avantajlara sahiptir.

Tags: , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir